Serwis instalacji grzewczych, oparty o profesjonalną chemię, nie jest w Polsce popularny. W rzeczywistości serwisowej wciąż dominuje metoda czyszczenia mechanicznego i płukania hydrodynamicznego. Z drugiej strony zauważalny jest niedobór tego typu produktów na polskim rynku, a obecne na rynku marki nie oferują Klientom kompleksowej oferty.
Skuteczna chemia pozwala dotrzeć tam, gdzie narzędzia są nieskuteczne. Tlenki metali, węglan wapnia (czyli kamień kotłowy), bakterie i glony krążą w obiegach grzewczych, przyspieszając zużycie kotłów, wymienników c.w.u., grzejników i instalacji podłogowych, pomp i armatury regulacyjno-zaporowej. A co najważniejsze: zmniejszają ich sprawność, co w konsekwencji podowuje niezadowolenie Klientów, którzy traci zaufanie do producentów urządzeń grzewczych, a także firm instalacyjnych i serwisowych.
Jak podają producenci środków chemicznych ochrony systemów grzewczych, kompleksowa obsługa może przynieść około 20% zmniejszenia zużycia gazu rocznie. Przyjmując takie założenie oraz po uwzględnieniu kosztów materiałów i robocizny nasze obliczenia wskazują, że użytkownik może uzyskać około 12% zmniejszenia kosztów w stosunku do sytuacji bazowej, czyli oszczędności „netto” mogą osiągnąć nawet 3.000 PLN w okresie 5 lat!